Tack till våra jurister i expertkategorier som hjälpte oss att välja årets vinnare:
Landskap + interiör: W. Truman Hosner
Porträtt + Figur: Cuong Nguyen
Still Life + Floral: Kathy Hildebrandt
Animal + Wildlife: Yael Maimon
Sammanfattning + Icke-mål: Colette Odya Smith
Vi vill också ta tillfället i akt att tacka våra prissponsorer - Jack Richeson och Company, Terry Ludwig, Great American, Holbein, PanPastels och UART - som återigen har gett fantastiska materiella priser för våra vinnare.
TOPP 5 vinnare av Grand Prize:
Grundare av Pastel Journal Grundare till minne av Maggie Price
Aline Ordman
Pastel Journal Award of Excellence
Bre Barnett Crowell
Ruth Richeson Pastel GOLD Award
Norbert Nagel
Richeson Pastel SILVER Award
Jian Wu
Richeson Pastel BRONZE Award
Jerzy Moscicki
Kategori Vinnare:
Vinnare av landskap och interiör
1. Kathy Falla Howard
2. Nancie King Mertz
3. Tony Allain
4. Denise LaRue Mahlke
5. Barbara Jaenicke
Landscape & Interior Honourable Mentions (i ingen särskild ordning)
James DeBoer
Linda Mutti
Sharon Will
Dug Wagoner
Christine Labich
Marcia Wegman
Fubao Ma
Ann Sanders
Dotty Hawthorne
Dalibor Dejanovic
Nancy Nowak
Patricia Prescott Sueme
Stan Bloomfield
Tom Bailey
Jeanette Rehahn
Willo Balfrey
Christine Troyer
Lynda Conley
Cameron Hampton
Terri Ford
Susan Rogers
Jacob Aguiar
Anne Vosikas
Lee McVey
Amanda Houston
Wade Zahares
Lana Ballot
Maria Marino
Porträtt- och figurvinnare
1. Jia Wei
2. Parag Borse
3. Susanna Griswold
4. Bev Lee
5. Yusong Tong
Porträtt och figurer Honorable Mentions (i ingen särskild ordning)
Yang Zhao
Francesco Ipsan
Chen Jianying
Shaghayegh Sohrabi
Dotty Carringi
Ken Landon Buck
William A. Schneider
Carolyn Robles
Penelope Milner
Sharon Pomales Tousey
Patricia Schappler
Patricia McMahon Rice
Di Hu
Daggi Wallace
Stilleben & blommor vinnare
1. Jian Wu
2. William-Daniel Cadieux
3. Marie Tippets
4. Laurel B. Friedmann
5. Lyn Diefenbach
Still Life & Floral Honourable Mentions (i ingen särskild ordning)
Jacqueline Meyerson
Irene Georgopoulou
Jude Tolar
Judith Leeds
Vic Mastis
Foder Sun
Cristine Kossow
Barbara Mason
Abel Marquez
Cindy Crimmin
Vinnare av djur och djurliv
1. Malia Bryngelson
2. Tracey Maras
3. Anne Strutz
4. Cristine Kossow
5. John Plishka
Djur- och djurliv Honorable Mentions (i ingen särskild ordning)
Jennifer Bouma
Mary Ann Pals
Barbara Berry
Maryann Mullett
Karen Israel
Mandy Roeing
Patricia Bevan
Catherine Lidden
Nicola Reif
TaiMeng Lim
Vinnare för abstrakt & icke-objektiv
1. Halla Shafey
2. Cory Goulet
3. Arlene Richman
4. Stan Bloomfield
5. Marcia Holmes
Abstrakt & icke-objektiv Honorable Mentions (i ingen särskild ordning)
Linda Gotta
Debora Stewart
Bernadette deCesare
Laura Pollak
Pam Walker
April 2020-numret av Pastel Journal kommer att innehålla de 100 prisbelönta bilderna, samt intervjuer och jurors kommentarer. Problemet kommer att börja skicka till prenumeranter den 10 februari 2020 och kommer att finnas tillgängligt på tidningskiosker 3 mars 2020.